Pradžia
gestu kalba lengvai suprantama kalba
Pradžia

Naujienos (GN)

KUR DĖTI MEDŽIO PELENUS?

2019-11-15 Komentarai (0) Naujienos Dalintis

Prasidėjus šildymo sezonui į Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą kreipėsi Kelmės rajone gyvenantis Vytautas. Jis klausia, kur dėti kūrenimo metu susidariusius pelenus. Pelenai yra komunalinė atlieka, todėl paprasčiausia yra atvėsintus pelenus supilti į plastiko maišus, kuriuos sandariai užrišus galima mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Karšti pelenai gali sukelti gaisrą – taip galima ne tik pakenkti aplinkai, bet ir sugadinti konteinerį. Savivaldybių patvirtintose atliekų tvarkymo taisyklėse nurodoma, jog, jei gyventojui priklausantis konteineris tampa netinkamas naudoti dėl jo paties kaltės, jam tenka atlyginti nuostolius.

 

Vis dėlto kiekvienas rūpestingas sodininkas patartų medžio pelenų neišmesti, nes jie – vertinga trąša sodo ar daržo augalams, vaismedžiams, vejai, jie praturtina kompostą, naikina kenkėjus. Beje, akmens anglies ir durpių briketų pelenai kaip trąša netinka.

Natūralios trąšos

Individualius namus malkomis kūrenantys gyventojai sukaupia pakankamą pelenų kiekį, kad galėtų pagerinti savo turimo sklypo dirvožemį. Pelenuose yra net 30 makro-mikroelementų, tarp jų – kalio, kalcio, fosforo, geležies, cinko. Daugiau naudingų medžiagų yra kietosios medienos pelenuose.

Pelenuose gausiausia kalcio, todėl jie mažina dirvožemio rūgštumą. Jie nenaudingi tik tiems augalams, kurie mėgsta rūgščią aplinką – hortenzijoms, šilauogėms, rododendrams ir kt.

Tręšimo normos labiausiai priklauso nuo dirvožemio savybių. Jei dirva neutrali, į 1 kvadratinį metrą galima berti 200–300 g medžio pelenų. Per didelis kiekis gali pakenkti dirvai ir niekas nebeaugs. Išbarstytus pelenus reikėtų ne palikti krūvelėje, o įterpti į dirvožemį. Anksti pavasarį juos galima berti sode vaiskrūmių šakų plote.

Žiemą pelenus geriausia kaupti talpyklose ir laikyti viduje. Talpyklas reikėtų apsaugoti nuo kritulių.

Apsaugo augalus, praturtina kompostą

Medžio pelenai labai tinka ir augalų apsaugai. Jais galima naikinti įvairius vabzdžius, lervas ir sraiges – užbėrus pelenų aplink augalus, jie atbaido kenkėjus. Sudrėkę pelenai nuo kenkėjų nebesaugo.

Pelenus galima berti ir į kompostą – jie padeda išlaikyti tinkamiausią aplinką, kurioje mikroorganiz-mai skaido organines medžiagas, taip pat kompostą praturtina maistingomis medžiagomis.

Nekenkite sau ir aplinkai

Berdami medžio pelenus užsidėkite akinius, užsimaukite pirštines. Nepakenks ir kaukė nuo dulkių.

Negalima naudoti pelenų, susidariusių sudeginus atliekas – dėžes, dažytą ar lakuotą medieną ir kt.. Tokiuose pelenuose yra augalams kenksmingų medžiagų. Atliekomis kūrenti namus griežtai draudžiama.

 

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras informacija

Straipsnio autorė Sigita Inčiūrienė

 

Informacija atnaujinta 2019-11-20 18:12

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}
sign language icon easy-to-read language icon